< powrót

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci - jak i kiedy zacząć?

1 rok temu | 20.09.2022, 17:37 Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci - jak i kiedy zacząć?

Naukę jazdy na łyżwach warto rozpocząć jak najwcześniej. O czym pamiętać i jak zacząć uczyć dziecko? Sprawdź, jak wygląda nauka jazdy na lodowisku!

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci - jak i kiedy zacząć?


Łyżwiarstwo to sport ogólnorozwojowy a zarazem wspaniała zabawa dla dorosłych i dzieci w każdym wieku, która poprawia koordynację ruchową i komfort psychiczny. Przygodę z łyżwiarstwem można rozpocząć już w wieku czterech lat. Wcześniej warto jednak przyswoić kilka zasad, by wiedzieć jak poruszać się po lodzie, jak wybrać odpowiednie łyżwy, czy lepiej uczyć dziecko jeździć na łyżwach samodzielnie czy może postawić na lekcje indywidualne pod okiem doświadczonego instruktora. Zastanawiasz się jakie zajęcia na lodzie wybrać dla młodszych dzieci, jaki komplet ochraniaczy kupić i jak ubrać pociechę na lodowisko? Dowiedz się wszystkiego o czym powinien pamiętać początkujący łyżwiarz, sprawdź jak zabezpieczyć dziecko przed upadkiem i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie pytania!


Jak zacząć uczyć dziecko?


Chcesz nauczyć dziecko jazdy na łyżwach, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeździć na łyżwach może każdy niezależnie od wieku. Ten zimowy rodzaj aktywności to spora dawka ruchu i świetny sposób na rodzinną zabawę razem z dzieckiem. Aby móc delektować się wspólną jazdą należy najpierw zadbać o najmłodszych, by nabyli podstawowe umiejętności i mogli być spokojni o swoje własne bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem będzie zapisanie dziecka na kurs, od którego zacznie ono przygodę z łyżwami. Taki kurs jest prowadzony przez profesjonalnego instruktora. Da nam to pewność, że przed wspólną zabawą dziecko nauczy się podstaw tego sportu i opanuje technikę jazdy. Warto rozważyć zapisanie dziecka na indywidualne lekcje z instruktorem, taka nauka dodaje pewności siebie i jest świetnym treningiem motorycznym. Dziecko uczy się co robić, gdy traci się równowagę, jak wykonywać skłony, przysiady, piruety i inne ćwiczenia na lodowisku.


Kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę?


Zaletą jazdy na łyżwach jest to, że naukę rozpocząć możemy w dowolnym momencie życia. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej, tym lepiej. Według instruktorów naukę jazdy zacząć można już w wieku około czterech lat. Jest to idealny czas z wielu powodów. Przede wszystkim dziecko jest w tym okresie bardzo ruchliwe i sprawne fizycznie. Głód informacji sprawia również, że będzie ono chętnie chłonęło nową wiedzę. Połączenie tych dwóch czynników sprawi, że z łatwością przyswoi ono podstawy poruszania się na łyżwach.


Łyżwy dla dzieci - kupowane czy wypożyczane?


Decyzja czy kupić łyżwy czy wypożyczać zależy od tego jak często będą one użytkowane. W przypadku okazjonalnych wizyt na lodowisku nie warto inwestować we własny sprzęt. Większość z nich wyposażona jest we własną wypożyczalnię, w której dostępne są łyżwy w różnych rozmiarach. Jeżeli jednak łyżwiarstwo staje się pasją, a łyżwy użytkowane są często, wtedy warto postawić zakup dobrej jakości sprzętu.

Bez względu na to czy posiadamy łyżwy własne, czy je wypożyczamy ważne jest, by spełniały one kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim dobór butów, który powinien gwarantować dziecku najwyższy komfort. Nie powinny być one ani za duże, ani za małe. Warto sprawdzić długość wkładki. Powinna być ona większa o ok. 0,5 cm od długości stopy. Wtedy but nie będzie obcierał stopy. Nie zadbanie o te czynniki może skutkować brakiem wygody, stwarza ryzyko upadku, a w konsekwencji kontuzji.


Czy warto zainwestować w łyżwy regulowane?


Istnieje kilka typów łyżew. Do najpopularniejszych należą łyżwy hokejowe i figurowe. Jednym z rodzajów łyżew przeznaczonych dla dzieci są modele regulowane. Łyżwy dla dzieci z opcją regulacji posiadają możliwość zwiększenia rozmiaru buta wraz z rośnięciem malucha. Niektóre modele wyposażone są w odpinaną płozę, którą z łatwością zamienić można na kółka rolek. Czy warto w nie zainwestować? Odpowiedź większości instruktorów brzmi: nie. O tyle, co możemy swobodnie manipulować długością buta to długość płozy pozostaje taka sama. Stwarza to problemy z ustawieniem środka ciężkości, co z kolei wpływa negatywnie na zdolność utrzymania równowagi.


W co ubrać dziecko na łyżwy?


Jazda na łyżwach - zwłaszcza w przypadku osób początkujących - nie wymaga posiadania specjalnego stroju. Kompletując ubiór należy jednak pamiętać o wygodzie. Jazda po lodowisku w pierwszym momencie może sprawić, że jest nam zimno. Dopiero po kilku minutach wysiłku ciało zaczyna się rozgrzewać. Należy ubrać dziecko "na cebulkę". Możliwość zdjęcia części stroju w trakcie jazdy zapobiegnie przepoceniu. Świetnie sprawdza się rozpinana polarowa bluza.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj lodowiska. W przypadku tych znajdujących się na świeżym powietrzu warto założyć coś grubszego. Takiej potrzeby nie ma w przypadku krytej hali. Na niej wystarczyć powinien zwykły polar. Ważnym elementem wyposażenia są także rękawiczki, które nie tylko zapewnią ciepło, ale także uchronią skórę dłoni przed skutkami ewentualnego upadku. Obowiązkowe jest także posiadanie czapki, a w przypadku dzieci uczących się jeździć przyda się także kask.


Jak wygląda nauka jazdy na łyżwach dla dzieci - zajęcia na lodzie z instruktorem


Proces nauki jazdy to bardzo indywidualna sprawa. Głównym wyzwaniem jest tutaj wypracowanie sobie umiejętności zachowywania równowagi. Niektóre dzieci posiadają wrodzone zdolności, a inne będą potrzebowały nieco potrenować. Zazwyczaj potrzeba kilku zajęć, aby dziecko przyswoiło sobie podstawy płynnej jazdy.

Najlepszym pomysłem będzie wykupienie lekcji u instruktora. Dzięki profesjonalnej opiece można mieć pewność, że dziecko szybciej opanuje prawidłową technikę. Samodzielna nauka niesie za sobą ryzyko, że nie zdołamy nauczyć malucha prawidłowych wzorców ruchowych oraz właściwej techniki poruszania się.

Wiedza przekazywana przez instruktora nie ogranicza się jedynie do samej jazdy. Obejmuje ona także podstawowe zasady BHP, które nauczą dziecko jak upadać na lód i jak wstawać po upadku. Sam trening rozpoczyna się od nauki chodzenia po lodzie, którego maluch uczy się na pierwszej lekcji. Po opanowaniu podstaw instruktor przechodzi do nauki bezpiecznego hamowania.


Jakie dodatkowe wyposażenie wybrać?


Bardzo ważną kwestią jest zadbanie o odpowiednie bezpieczeństwo dziecka. Należy pamiętać, że w przypadku początkujących maluchów spotkania z taflą zdarzają się niezwykle często. Warto zabezpieczyć dziecko tak, by skutki potencjalnych upadków były jak najmniej odczuwalne.

Podstawowym wyposażeniem w tym przypadku jest kask. Nie ma potrzeby zakupowania specjalnego kasku do łyżwiarstwa. Wystarczy zwykły model rowerowy. Zrezygnować z niego możemy dopiero w przypadku, kiedy dziecko opanuje prawidłową technikę jazdy oraz nauczy się hamowania. Przydatnym na samym początku dodatkiem mogą okazać się także ochraniacze na kolana.

Bezpieczna jazda to nie tylko kwestia zabezpieczenia. Pamiętać należy także o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że patrzenie pod nogi może skutkować utratą równowagi i należy tego unikać. Biodra powinny pozostawać w naturalnej dla dziecka pozycji. Ważna jest także odpowiednia koordynacja rąk i nóg. Kolana powinny pozostawać w lekkim ugięciu. W przypadku upadku należy kierować ciało do przodu i zamortyzować go rękami. Gdy niemożliwe jest uniknięcie upadku do tyłu warto pamiętać o skierowaniu głowy do klatki piersiowej.


Dlaczego warto jeździć na łyżwach?


Jazda na łyżwach niesie za sobą ogromną ilość korzyści. Ze względu na swój techniczny charakter łyżwiarstwo daje możliwość ciągłego rozwoju i doskonalenia się. Może być to dla dziecka znakomita lekcja wytrwałości i systematyczności. Dla dzieci, którym doskwiera ciągły głód ruchu jest to znakomita okazja na spożytkowanie pokładów energii. Łyżwiarstwo nie jest sportem, który szybko się znudzi ze względu na ilość form, które przybiera. Najważniejszymi zaletami jest jednak poprawa koordynacji ruchowej oraz zwiększenie wytrzymałości fizycznej.


Jakie są przeciwskazania dla jazdy na łyżwach?


Łyżwiarstwo to sport, który z powodzeniem uprawiać może większość dzieci. Wśród grup, dla których ta forma aktywności może okazać się niebezpieczna są m.in dzieci z poważnymi schorzeniami układu ruchowego oraz nerwowego. Przeciwwskazaniem są także zaburzenia układu kostnego (łamliwość kości). Jazda na łyżwach nie jest także polecana dzieciom, które cierpią na zaburzenia równowagi i problemy z błędnikiem. Może to skutkować częstymi upadkami.