MŚ Dywizji IB: Awans Chinek, Polki ze srebrnymi medalami

2 lata temu | 14.04.2022, 22:17

W czwartek na lodowisku Jantor w Katowicach zakończyły się Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB. W ostatnim meczu turnieju zmierzyły się dwie niepokonane drużyny. Polki grały ambitnie, ale rywalki były lepsze.

Przed czwartkowym spotkaniem Polki i Chinki miały na koncie po cztery zwycięstwa. Podopieczne trenera Zbigniewa Wróbla pokonały kolejno Kazachstan 3:1, Słowenię 4:0, Koreę Południową 2:1 i Włochy 5:4 po dogrywce. Na pierwszym miejscu w tabeli były Chinki, które wygrały wyraźnie wszystkie spotkania. W zespole tym grało wiele zawodniczek urodzonych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W ostatnim starciu turnieju drużyna prowadzona przez Claytona Beddoesa prowadziła 6:0. Po przerwie Polki po raz kolejny pokazały, że potrafią grać w hokeja na lodzie i walczyć. Tę tercję nasza drużyna wygrała 2:0 a obydwie bramki zdobyła Klaudia Chrapek, która w czwartek rozegrała 101 mecz w Kadrze Narodowej. Kibice skandowali także „Martyna, Martyna”. Martyna Sass w drugiej i trzeciej tercji broniła kapitalnie. Sass została wybrana najlepszą bramkarką turnieju. Ostatecznie Chinki wygrały 7:2

Po końcowej syrenie Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie i prezydent Katowic Marcin Krupa wręczyli trofea i medale najlepszym drużynom. Chinki wywalczyły złote medale i awansowały na zaplecze Elity. Polki zdobyły srebrne. Biało-Czerwone zajęły 2. miejsce w Dywizji IB – to najlepszy wynik polskiej drużyny w historii. Trzecie miejsce zajęły Włochy, czwarte Kazachstan, piąte Korea Południowa, a szóste Słowenki, który w przyszłym roku zagrają w niższej Dywizji.

Partnerami Mistrzostw były Województwo Śląskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Miasto Katowice.

POLSKA – CHINY 2:7 (0:6, 2:0, 0:1)

Chrapek 26, 31 - Q. Lin 1, 2, Z. Liu 6, L. Mi 8, Zhang 13, N. Lin 20, Huang 53

POLSKA: Sass – Sfora, Chrapek; Późniewska, Łaskawska, Czarnecka - Gogoc, Zielińska; Wieczorek, Talanda, Sikorska – Korkuz, Strzelecka; Łąpieś Onyschenko, Dziwok – Wcisło, Wójcik, Łapińska, Brzezińska. Trener: Zbigniew Wróbel.

CHINY: Chen – B. Yu, Z. Liu; Q. Lin, Mi, N. Li – Huang, Fei; Hu, Lang, B. Li – Q. Zhao, Zhu, Zhang, Guan – Fang. Trener: Clayton Beddoes.