< powrót

Jakie wybrać łyżwy dla początkujących - na co zwrócić uwagę?

1 rok temu | 20.09.2022, 18:07 Jakie wybrać łyżwy dla początkujących - na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz jak wybrać najlepsze łyżwy dla początkujących? Dowiedz się więcej na temat łyżew figurowych i łyżew hokejowych. Sprawdź jakie łyżwy kupić!

Jakie wybrać łyżwy dla początkujących - na co zwrócić uwagę?


Jazda na łyżwach to bardzo popularna forma rekreacji w zimowych miesiącach. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z łyżwiarstwem zastanawia się, jaki rodzaj łyżew na początek wybrać. Na odpowiednie dopasowanie składa się wiele elementów. Czym więc się kierować dokonując zakupu swoich pierwszych łyżew? Jak dobrać model, by z łatwością nauczyć się jeździć? Podpowiadamy.


Rekreacyjna jazda na łyżwach - dlaczego warto?


Łyżwy to ruch i dobra zabawa w jednym. Jest to sport właściwie dla każdego bez względu na kondycję i umiejętności. Jazda na łyżwach, podobnie jak każda aktywność niesie za sobą wiele korzyści. Wśród nich wymienić możemy pobudzenie krążenia, poprawę elastyczności stawów, spalanie kalorii czy poprawę nastroju i sprawności ruchowej. Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z łyżwiarstwem stoją przed dylematem zakupu własnego sprzętu. Na co zwrócić uwagę powinien początkujący łyżwiarz? Jak dobrać odpowiednie łyżwy do nauki jazdy na lodzie? Czym (zwłaszcza osoby początkujące) powinny kierować się przy wyborze? Odpowiedź znaleźć można poniżej.


Łyżwy figurowe - jakie wybrać łyżwy na początek


Stając przed zakupem łyżew w pierwszej kolejności musimy zdecydować, czy chcemy jeździć na łyżwach figurowych czy hokejowych. Oba modele różnią się pomiędzy sobą budową, która wpływa na styl jazdy. Figurówki to uniwersalny typ. Łyżwy skórzane są lekkie, przez co pozwalają na wykonywanie różnych figur i układów tanecznych, skomplikowanych aranżacji, a nawet akrobacji w powietrzu. Za ich zwrotność odpowiadają umieszczone z przodu ząbki. Są dobrym wyborem dla fanów jazdy figurowej.

Nie należy jednak ulegać złudzeniu, że takie łyżwy służą jedynie do profesjonalnych układów tanecznych. Jest to bardzo popularny model łyżew rekreacyjnych damskich i męskich, który jest powszechnie używany do swobodnego poruszania się. Dzięki wydłużonej płozie pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę. Przez niektórych uważane są one za typ łyżew idealnie nadający się do rozpoczęcia przygody z lodowiskiem.


Zakup łyżew hokejowych - czym kierować się przy wyborze?


Łyżwy hokejowe wykorzystywane są do gry w hokeja na lodzie. Ze względu na swoje przeznaczenie posiadają umocnioną strukturę, która pozwala na osiąganie dużych prędkości i większej zwrotności. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu pozbawione są ząbków. Ten typ łyżew posiada także plastikowy pancerz, który jest odporny na uszkodzenia i zarysowania. Ze względu na kontaktowy charakter hokeja (a do takich sytuacji dochodzi na lodowisku często), chroni on także przed kontuzjami. Wszystcy hokeiści powinni jeździć własnie w takich łyżwach.

Decydując się na zakup łyżew hokejowych należy zwrócić szczególną uwagę na zapięcie. But posiada szeroką cholewkę, co sprawia, że musi być on ciasno zapięty, aby stopa nie przesuwała się wewnątrz. Dla kogo przeznaczony jest ten model łyżew? Będzie on najlepszy dla fanów szybkiej jazdy. Budowa buta bardzo przypomina klasyczne rolki ze względu na posiadanie plastikowego pancerza i miękkiej skarpety wewnątrz. Łyżwy hokejowe sprawdzą się więc w przypadku osób, dla których jazda na rolkach nie jest obca.


Łyżwy figurowe czy hokejowe - które lepiej sprawdzą się na lodowisku


Zdania na ten temat są podzielone. W przypadku osób początkujących poleca się łyżwy hokejowe. Wynika to z faktu, iż pozbawione są one ząbków, które mogą spowodować upadek. Dzięki mniejszemu usztywnieniu oraz niższej cholewce jazda w nich wydaje się być bardziej komfortowa. Wewnętrzna skarpeta sprawia, że są one wygodne i ciepłe. Jeździć na łyżwach hokejowych trzeba się jednak najpierw nauczyć.

Argumentem przemawiającym za figurówkami jest większa stabilność, łatwiej utrzymać w nich równowagę. W hokejówkach jest to trudniejsze. Dodatkową ich zaletą jest lepsze usztywnienie kostki, które chroni przed jej skręceniem. Który więc rodzaj kupić? Konkretne łyżwy powinieneś wybrać w zależności od osobistych preferencji. Przed dokonaniem transakcji warto, aby osoby początkujące przetestowały oba modele. W tym celu należy na próbę wybrać się na lodowisko.


Łyżwy plastikowe czy skórzane - które kupić?


Jest to pytanie ściśle powiązane z rodzajem łyżew. Modelem wykonywanym z plastiku są hokejówki. Posiadają one plastikową osłonę, a środek buta wyłożony jest miękką, syntetyczną wyściółką. Z całą pewnością jazda w nich zapewnia stopie duży komfort. Tego typu łyżwy zazwyczaj dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Stanowi to dodatkową zaletę dla osób ceniących sobie niestandardowy design.

Łyżwy figurowe są przykładem wariantów skórzanych. Wykonane są na ogół ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Początkującym osobom może na początku przeszkadzać sztywny materiał, jednak z czasem dopasuje się on do stopy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie postawienie na skórę naturalną, ponieważ zapewnia ona większą przepuszczalność powietrza. Niestety w przypadku modeli figurowych nie mamy do wyboru dużej ilości wzorów i kolorów.


Rodzaje łyżew - zapinane czy sznurowane?


Kolejnym kryterium wyboru łyżew jest zapięcie. Modele hokejowe to łyżwy z klamrami, które stanowią bardzo wygodny typ zatrzasku. Nie wymaga on zbędnego wiązania. Zdecydowanie bardziej wymagające jest zakładanie figurówek, bowiem są to łyżwy sznurowane. Wyposażone są one w długie sznurówki, a ich wiązania biegną od czubka aż do szczytu buta. Wiązanie tego typu łyżew jest bardzo czasochłonne, jednak pozwala na regulację ucisku. Tej możliwości nie mamy w przypadku hokejówek. Poza tym plastikowe zapięcia często pozostawiają wiele do życzenia i z powodu popsucia potrzebna jest ich wymiana.


Jak dobrać rozmiar łyżew dla początkującego łyżwiarza?


Odpowiednio dobrany rozmiar to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa. Gdy łyżwy są zbyt małe odbije się to na naszym komforcie jazdy. Za duży rozmiar zafunduje nam z kolei problemy z utrzymaniem równowagi. Należy pamiętać, że stopa nie może przemieszczać się wewnątrz buta, a model powinien być dopasowany do nogi. Przed zakupem własnych łyżew warto przetestować różne długości korzystając ze znajdującej się przy lodowisku wypożyczalni.

Dokonując zakupu łyżew w sklepie stacjonarnym mamy możliwość ich przymierzenia. Sytuacja komplikuje się w przypadku zakupów w sklepie internetowym. W takiej sytuacji należy zmierzyć długość stopy. Najlepiej zrobić to odrysowując ją na kartce papieru. Pożądanym wymiarem jest odległość od końca dużego palca do pięty. Modele różnych firm mogą różnić się rozmiarami, warto więc samemu wykonać pomiary, bowiem łyżwy muszą być idealnie dopasowane do stopy.


Jakość łyżew - jakie będą najlepsze łyżwy dla dzieci i dorosłych


Jeśli planujesz zakup łyżew i chcesz aby służyły Ci one przez długi czas, postaw na wysoką jakość wykonania. Zapewni ona nie tylko dłuższą żywotność, ale także zwiększy komfort jazdy. W zależności od rodzaju łyżew powinniśmy zwrócić uwagę na inne elementy. W przypadku figurówek płozy powinny być przykręcone śrubami. Należy także przyjrzeć się usztywnieniu w rejonie kostki. Musi być ono solidnie wykonane. Nie bez znaczenia jest także jakość sznurówek, które powinny odznaczać się dużą wytrzymałością.

Na nieco inne parametry należy zwrócić uwagę w przypadku łyżew hokejowych. Główną rolę grają tutaj zatrzaski, które powinny chodzić płynnie. Obudowa musi być wykonana z dobrej jakości, wytrzymałego plastiku, który zapewni łyżwom dużą odporność na uderzenia. Innym elementem, który należy sprawdzić jest wypełnienie buta. Wyściółka powinna być wykonana z włókien termicznych, które odprowadzają pot. Zastosowana w bucie wkładka żelowa musi z kolei zapobiegać otarciom.


Zalety łyżew regulowanych


W sklepach dostępne są także modele regulowane. Są to łyżwy dla dzieci. Zapewniają możliwość zwiększenia rozmiaru, kiedy dziecko rośnie. Tego typu rodzaj jest też często wyposażony w odpinaną płozę, którą można zamienić na kółka do rolek. Takie rozwiązanie jest wygodne, lecz nie jest polecane przez instruktorów. Regulacja obejmuje jedynie długość buta pozostawiając taką samą długość płozy. Stwarza to problemy z ustawieniem właściwego środka ciężkości.