Zastanawiasz się jakie łyżwy hokejowe powinien wybrać profesjonalny gracz? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedź na to pytanie!
Wraz ze wzrostem liczby ogólnodostępnych lodowisk, rośnie ilość osób zainteresowanych jazdą na łyżwach. Jako, że w dobrych sklepach sportowych znaleźć można niezliczoną ilość różnych modeli, trudno jest wybrać dla siebie jedną konkretną parę. Inne modele sprawdzają się w przypadku osób początkujących a inne w przypadku zaawansowanych. Kiedyś mówiło się, że kobietom dedykowane są łyżwy figurowe a mężczyznom hokejowe. Obecnie wiedza na temat jazdy na łyżwach jest znacznie większa, dlatego mit ten obalono już jakiś czas temu. Teraz wiadomo, że oba rodzaje przeznaczone są do uprawiania innych aktywności. Jednak nawet w przypadku łyżew o konkretnym przeznaczeniu, należy zwrócić uwagę na fakt, że różnią się one między sobą na wiele różnych sposobów. Jeśli zastanawiasz się jakie łyżwy hokejowe wybrać dla siebie, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:
Istnieją trzy podstawowe rodzaje łyżew:
Jak wspomnieliśmy wyżej, niegdyś panowało przekonanie, że hokejówki przeznaczone są głównie dla mężczyzn a figurówki dla kobiet. Obecnie wiadomo już, że bardziej niż na płeć, należy patrzeć na styl jazdy oraz przeznaczenie sprzętu. Co prawda w przypadku łyżew rekreacyjnych panowie nadal wybierają najczęściej modele hokejowe a panie figurowe, jednak jest to prawdopodobnie kwestia gustu. Najlepsze łyżwy to bowiem takie, które pasują nam pod każdym względem, także i tym wizualnym.
W przypadku łyżew hokejowych but jest stosunkowo krótki i wąski. Kostka jest usztywniona tak, by ułatwić użytkownikowi utrzymanie równowagi. Płozy nie są wyposażone w ząbki i cechują się dość niedużą długością. Dlaczego? Ponieważ takie rozwiązanie zapewnia lepszą zwrotność i wyższą skuteczność w szybkim pokonywaniu odległości. Niewysoki but pozwala na duży zakres ruchów i wyższy komfort podczas przemieszczania się. Z kolei sposób wykonania całego sprzętu zapewnia skuteczną ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami, o które podczas gry nie trudno.
Jeśli jazda na rolkach nie sprawia Ci problemu, zapewne lepiej poradzisz sobie na figurówkach. Budową są one bowiem dość mocno zbliżone do tego rodzaju wrotek. W przeciwieństwie do hokejówek. Jeśli chodzi o cholewki, są one znacząco dłuższe niż w przypadku hokejówek. Taki fason zapewnia mocniejsze usztywnienie kostki, co wśród osób początkujących pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia kontuzji lub urazu kostki i stawu skokowego. But jest dość ciężki, co sprawia, że jazda jest bardziej komfortowa i bezpieczna wśród osób o małym doświadczeniu. Płozy wyposażone są w ząbki (znajdują się one na czubku płozy), dzięki którym możliwe jest wykonywanie figur łyżwiarskich oraz licznych ewolucji a nawet akrobacji. Są one również dłuższe niż w modelach do hokeja, co sprawdza się lepiej w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą aktywnością. Argumentem przemawiającym za wyborem hokejówek jest jednak fakt, że ząbki mogą uniemożliwić swobodne poruszanie się użytkownika na tafli. Jeśli więc planujesz zakup łyżew dla siebie, rozważ wszelkie za i przeciw.
Wybór sprzętu sportowego do gry w hokeja na lodzie nie należy do najprostszych. W dobrych sklepach sportowych znaleźć można bowiem tak wiele różnych modeli, że łatwo stracić głowę, który będzie najlepszy dla Ciebie. W przypadku modeli do hokeja wyróżniamy bowiem męskie i damskie, wykonane ze skóry i z materiałów syntetycznych, wiązane na sznurowadła i zapinane na klamry, z wyściółką i bez, wyposażone w dodatkową wkładkę i niewyposażone w nią. Wybierając łyżwy powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie wymienione wyżej czynniki.
Jak wielokrotnie wspominaliśmy w poprzedniej części poradnika, łyżwy muszą być dobierane nie do płci, a do stylu jazdy. Mając ten stereotyp za sobą, przejdźmy dalej. Jeśli zdecydowałeś się na wybór modelu do hokeja, pozwól, że wyjaśnimy po krótce, na czym polega różnica pomiędzy damskimi i męskimi modelami hokejowymi. Mimo, że możesz mieć wrażenie, że jest inaczej, łyżwy hokejowe męskie nie różnią się od damskich właściwie niczym. Co najwyżej mogą występować one w różnych wariantach kolorystycznych, ale pod względem budowy, różnice naprawdę nie występują.
Ze względu na materiał skorupy, wyróżniamy trzy warianty łyżew hokejowych - skórzane (skóra naturalna), uszyte ze skóry sztucznej (materiał syntetyczny) oraz wykonane z tworzyw sztucznych (plastikowe). Modele skórzane najlepiej dopasowują się do stopy, co po pewnym czasie przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania. Modele ze skóry syntetycznej nie rozciągają się w takim stopniu jak ze skóry naturalnej, więc ich wielkość nie zmieni się z upływem czasu. Modele plastikowe natomiast w ogóle nie ulegają rozbiciu, co gwarantuje utrzymanie cały czas tej samej formy. Prezentują się bardziej nowocześnie, jednak ograniczają znacząco swobodę ruchów. Zestawiając ze sobą wszystkie warianty, możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że plastikowe lepiej sprawdzają się u osób początkujących (gwarantują większą stabilność), natomiast osobom zaawansowanym polecamy wybór skóry naturalnej (zapewniają lepsze dopasowanie do stopy), bądź syntetycznej (są bardziej odporne na uszkodzenia).
W kwestii zapinania łyżew, wyróżniamy dwa sposoby - wiązanie na sznurowadła i zapięcie na klamry. Te pierwsze wymagają poświęcenia większej ilości czasu, ale gwarantują lepsze trzymanie nogi na całej długości buta. Te drugie zakłada i zdejmuje się znacznie szybciej, ale nie jest tak precyzyjne jak sznurówki. Ponadto, oba rodzaje są często bezpośrednio związane z materiałem wykonania skorupy. Te plastikowe wyposażone są w zdecydowanej większości przypadków w klamry, natomiast skórzane i syntetyczne posiadają najczęściej sznurówki.
Niektóre modele łyżew hokejowych posiadają dodatkową, profilowaną wkładkę. Czy jej obecność zawsze jest korzystna? Czy warto inwestować w sprzęt, który jest w nią wyposażony? A jeśli tak, to w jakich przypadkach? Spieszymy z odpowiedziami. Słabe dopasowanie do stopy zwiększa ryzyko urazu lub kontuzji. Wysokiej jakości wkładka, która dopasowuje się do stopy użytkownika, zapobiega wymienionym nieprzyjemnościom w znaczącym stopniu. Jeśli więc pozwalają Ci na to zasoby finansowe, wybór profilowanej wkładki będzie dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeśli zamierzasz użytkować sprzęt regularnie i intensywnie.
Jakie łyżwy warto kupić? Takie, które są jak najlepiej dopasowane pod względem rozmiaru. Tylko jak wybrać odpowiednią wielkość tego sprzętu? Na pewno nie na pamięć. To, że zazwyczaj nosisz buty w jednym rozmiarze nie oznacza, że łyżwy powinny cechować się takim samym. Jeśli zdarzyło Ci się wynajmować kiedyś różne pary w wypożyczalni, na pewno wiesz jak bardzo poszczególne modele różnią się między sobą w kwestii wielkości. Warto więc zdjąć pomiar ze stopy odrysowyjąc ją na kartce papieru a nastepnie mierząc jej długość i dodać jeden dodatkowy centymetr. Wynik wystarczy przełożyć na tabelę rozmiarów producenta. Po co ten dodatkowy centymetr? Dodaje się go dlatego, że podczas wysiłku fizycznego stopy lekko puchną. Warto więc zachować dla nich nieco więcej przestrzeni.
Do najbardziej znanych i szanowanych marek łyżwiarskich na świecie od lat należy kanadyjska marka Bauer, a także jej rodak, firma CCM. Produkty tych firm cechują się świetną jakością i wysokim poziomem wytrzymałości. Sprawdzają się zarówno podczas nauki jazdy, jak i wśród osób zaawansowanych. Poza Bauerem i CCM, warto jednak zwrócić uwagę również na marki takie jak między innymi: Oroks, Tempish, Oxelo i Solex. Oferują one łyżwy hokejowe cieszące się niezwykle pozytywnymi opiniami użytkowników.
Regularne ostrzenie łyżew to podstawa bezpieczeństwa na lodowisku. Tylko naprawdę dobrze naostrzone łyżwy pozwolą na skuteczne hamowanie i wykonywanie nagłych zmian kierunku ruchu. Jak często powinno się ostrzyć swój sprzęt? Przyjmuje się, że w przypadku łyżew hokejowych należy robić to po każdych dziesięciu godzinach spędzonych na tafli. Należy też pamiętać o tym, by za każdym razem, gdy schodzi się z lodowiska, wytrzeć ostrza do sucha dedykowaną im ściereczką. Pomoże to zapobiec rdzewieniu sprzętu.
Jakie łyżwy hokejowe będą najlepsze dla zaawansowanego gracza? Ten dylemat można rozwiać dość szybko. Wystarczy zwrócić uwagę na opisane wyżej cechy. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które modele są lepsze, ponieważ w dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Jedne osoby preferują łyżwy miękkie, inni twardsze. Jedni gracze wolą modele wiązane na sznurowadła, inni zapinane na klamry. To, jakie łyżwy najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku, zależne jest więc od Twoich wymagań. Pamiętaj jednak, że aby osiągać sukcesy w tym sporcie na miarę zawodników ligi NHL, warto zainwestować w sprzęt wysokiej jakości. Należy też przymierzać każdy model z osobna, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.