Długa droga polskiego hokeja do światowej elity

11 miesięcy temu | 16.05.2023, 12:02
Długa droga polskiego hokeja do światowej elity

Po 22 latach przerwy reprezentacja Polski w hokeju na lodzie wraca do światowej elity, co oznacza, że w 2024 roku podczas mistrzostw świata w Czechach zagra wśród 16 najlepszych drużyn globu. Drugie, premiowane awansem miejsce w turnieju Dywizji IA w Nottingham to zwieńczenie długiej drogi, którą przeszło całe hokejowe środowisko i ogromny sukces polskiego sportu. Podczas pierwszej w Polsce konferencji prasowej po zwycięstwie w Wielkiej Brytanii, w Centrum Olimpijskim w Warszawie opowiadali o tym trener, kapitan i team leader zwycięskiej drużyny oraz prezesi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


- To są duże rzeczy dla polskiego sportu. Czekaliśmy 22 lata na ten awans, wszyscy kibicowaliśmy, wszyscy trzymaliśmy kciuki, a ja z prezesem PZHL byliśmy cały czas w kontakcie. Nie ukrywam, że przeżywałem to wszystko, co się działo. Najważniejsze, że hokej wraca tam, gdzie jego miejsce i tam, gdzie zawsze byśmy chcieli oglądać naszą drużynę narodową. Cieszę się, że w przyszłym roku wystąpimy w Czechach w mistrzostwach świata i że będziemy mieli szansę gry, mam nadzieję, ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i innymi najlepszymi drużynami mówi Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W poszukiwaniu źródeł sukcesu w Nottingham należy się cofnąć o mniej więcej trzy lata. Wówczas miały miejsce wydarzenia, które przełożyły się na szereg sukcesów sportowych polskiej reprezentacji: wygraną z Kazachstanem w prekwalifikacjach olimpijskich (2020 r.), wygraną z  Białorusią w kwalifikacjach olimpijskich (2021 r.), awans z Dywizji IB do IA (2022 r.) i wreszcie awans z Dywizji IA do elity (2023 r.). W tym czasie, największy klubowy sukces w historii dyscypliny w Polsce osiągnęła także Cracovia, zdobywając Puchar Kontynentalny (2022 r.).


Ważne decyzje sprzed trzech lat

Kiedy w czerwcu 2020 r. reprezentację Polski przejmował trener Robert Kalaber, ta miała już na koncie ważną wygraną z Kazachstanem z Tomaszem Valtonenem u sterów. – Można powiedzieć, że doczekaliśmy się mistrzowskiego pokolenia w polskim hokeju, bo patrząc na obecną rangę dyscypliny w Polsce awans do elity to już jest mistrzostwo świata. Jako Związek zrobiliśmy wszystko, żeby ci chłopcy chcieli grać dla reprezentacji i aby systematycznie wzmacniać poziom Polskiej Hokej Ligi, w której występuje większość kadrowiczówmówi Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. – Trzy lata temu podjęliśmy szereg decyzji, które dzisiaj przekładają się na zmianę oblicza dyscypliny w Polsce. Zdecydowaliśmy się na zatrudnienie Roberta Kalabera, który równocześnie prowadzi jeden z klubów PHL (JKH GKS Jastrzębie) i doskonale zna polski hokej, zaprosiliśmy do współpracy Leszka Laszkiewicza, jako team leadera drużyny narodowej, sprofesjonalizowaliśmy działania promocyjne m.in. uruchamiając własną telewizję Polski Hokej TV i zmieniając identyfikację wizualną Ligi. Ale przede wszystkim zaczęliśmy uczciwie rozmawiać z zawodnikami o naszych możliwościach, jako federacjidodaje prezes PZHL.

Te słowa potwierdza Krystian Dziubiński, kapitan drużyny narodowej i najlepszy napastnik zakończonych 5 maja Mistrzostw Świata Dywizji IA. – Trzy lata temu usiedliśmy wspólnie do stołu z działaczami PZHL, wszystko sobie wyjaśniliśmy i zabraliśmy się do pracy. Powstał silny, pewny siebie zespół. Atmosfera w drużynie jest wyśmienita, tworzymy zgraną paczkę na lodzie i poza nimzaznacza Krystian Dziubiński, na co dzień zawodnik Tauron Re-Plast Unii Oświęcim.

Zaufanie światowych działaczy

Pozycja polskiego hokeja rośnie na świecie także w sferze organizacyjnej. Od 2016 r. w zarządzie Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) zasiada Marta Zawadzka, a w 2022 r. Polskę odwiedził po raz pierwszy od ćwierćwiecza prezydent IIHF. Wizyta Luca Tardifa miała miejsce przy okazji organizowanych w Bytomiu Mistrzostw Świata U20 Dywizji IB, jednej z wielu imprez, które na zlecenie Międzynarodowej Federacji organizuje spółka Polish Ice Hockey Events Department. Tylko w 2022 r. polskie środowisko hokejowe zorganizowało trzy takie wydarzenia: Mistrzostwa Świata Dywizji IB kobiet w Katowicach, Mistrzostwa Świata Dywizji IB mężczyzn w Tychach oraz juniorską imprezę w Bytomiu. Duża liczba wydarzeń hokejowych o globalnym zasięgu, które odbywają się w Polsce, to wyraz uznania dla zdolności organizacyjnych polskich działaczy i promocja dyscypliny w kraju mającym na tym polu ogromny potencjał rozwojowy.  – Dla rozwoju naszej dyscypliny ważne jest posiadanie odpowiedniej liczby lodowisk. W wielu regionach i krajach największą przeszkodą w rozwoju hokeja na lodzie jest niewystarczająca ilość czasu, jaką zawodnicy spędzają na tafli. W Polsce jest obecnie 25 krytych lodowisk, w Czechach 183, a w Finlandii 289 (mimo mniejszej liczby ludności). To jeden z głównych powodów, dla których w Czechach i Finlandii jest o wiele więcej drużyn i zawodników, a zespoły zdobywają medale w mistrzostwach świata. Polska ma wspaniałą historię oraz pasję do hokeja na lodzie i mamy nadzieję, że powstanie tutaj więcej lodowisk, ponieważ wasz kraj ma duży potencjałmówił w grudniu w Bytomiu Petr Briza, pierwszy wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie oraz szef komitetu organizacyjnego mistrzostw świata elity, w których w 2024 r. w Czechach wystąpią Polacy.

Kolejna szansa na sukces

Przyszłoroczne mistrzostwa świata odbędą się w Ostrawie i Pradze. O tym, gdzie dokładnie zagrają Biało-Czerwoni dowiemy się wstępnie pod koniec maja, a sukcesem w tym turnieju będzie utrzymanie w elicie. – Spodziewamy się, że będą nas dopingować tysiące polskich kibiców. Przechodziły mnie ciarki, kiedy fani w Nottingham śpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Chciałbym tego doświadczyć w Czechach. Moim zdaniem mamy duże szanse na utrzymanieuważa Krystian Dziubiński. – Mam nadzieję, że nie raz zaśpiewamy hymn Polski, po wygranym meczu, w Czechach. Przeczuwam, że w grupie trafimy na Słowacjędodaje Robert Kalaber, słowacki trener reprezentacji Polski. Z kolei Leszek Laszkiewicz, team leader hokejowej reprezentacji Polski zauważa, że nasza drużyna hartowała się do imprezy w Nottingham w meczach kontrolnych z drużynami z elity i wyszła z nich z tarczą: – W sparingach graliśmy dwumecze z Łotwą, Słowenią i Węgrami. To były dla nas bardzo wartościowe spotkania, z których cztery wygraliśmy.


Zadomowić się w elicie

Zarówno zawodnicy, jak i działacze mają świadomość, że aby zadomowić się w elicie trzeba zadbać o rozwój szkolenia młodzieży. – Seniorzy są na szczycie piramidy, ale dbamy również o najmłodszych hokeistów. W poprzednim tygodniu porozumieliśmy się z czeskim Bohuminem, gdzie swoją bazę będę miały nasze drużyny młodzieżoweinformuje Mirosław Minkina. Dzięki dobrej współpracy PZHL z Czeskim Związkiem Hokeja na Lodzie już wcześniej drużyny Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Katowicach występowały w rozgrywkach ligi czeskiej. – Nie brakuje nam też pomysłów na skauting w Europie i za oceanem, z czego korzystają inne związki sportowe. Liczymy na to, że na kanwie sukcesu z Nottingham zbudujemy wreszcie stabilne zaplecze finansowe dla rozwoju dyscypliny. Dzisiaj jesteśmy wdzięczni sponsorom, którzy wsparli reprezentację tuż przed historycznym sukcesem – Orlenowi i Petralanie. Wejście w dyscyplinę w tym momencie świadczy o niezwykłej intuicji i znakomitej znajomości sportu w tych firmach  – dodaje prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.


- Cieszę się, że hokej na najwyższym poziomie jest teraz w Polsce. Serdeczne gratulacje dla wszystkich: dla prezesa PZHL, trenera, kapitana i całej drużyny, bo to co się wydarzyło, to dla polskiego sportu jest wielkim sukcesem, a odnoszenie sukcesów przez zawodników z orzełkiem na piersi to wielka radość. Wierzę, że wyniki sportowe spowodują pojawienie się dużych sponsorów na koszulkach narodowych. To jest dla nas wszystkich ogromna szansa na stworzenie czegoś fantastycznego w hokeju na lodzie, bo liga jest mocna, a reprezentacja bardzo mocna. Liczę, że to początek dobrego czasu dla polskiego hokeja – przyznał Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Budowa zaplecza dla rozwoju dyscypliny

Współpraca z hokejową reprezentacją Polski przynosi partnerom wymierne korzyści. Wartość ekwiwalentu reklamowego (AVE), który wygenerowała hokejowa reprezentacja Polski w związku z Mistrzostwami Świata w Nottingham, według danych Instytutu Monitorowania Mediów, wyniosła blisko 23 mln zł. – Prowadzimy szereg rozmów dotyczących sponsoringu wszystkich reprezentacji oraz Polskiej Hokej Ligi. Cały czas zabiegamy również o więcej hokeja w telewizji i budowę kolejnych lodowisk. Lata temu hokej zajmował drugie lub trzecie miejsce w Polsce wśród sportów drużynowych. Sportowo już wróciliśmy na szczyt, ale walka o popularyzację dyscypliny będzie trwać nadal i cieszymy się, że mamy sojusznika w Polskim Komitecie Olimpijskim i prezesie Radosławie Piesiewiczu. Po latach zaniedbań sytuacja finansowa Związku jest wciąż ekstremalnie  trudna i nie uporamy się z nią samimówi Mirosław Minkina

Prezes PZHL zwraca również uwagę, że w kraju nie ma hali, w której można zorganizować towarzyski mecz hokejowy z rywalem pokroju Szwecji czy USA, co nie jest mrzonką bo sam IIHF zabiega o to, aby słabsze drużyny z elity miały silnych sparingpartnerów. – Taki obiekt musiałby mieć minimum 8-10 tys. miejsc, tymczasem największe hale w Polsce, które mają wbudowany system mrożenia mają po ok. 2,5 tys. krzesełek. Dlatego od kilku lat forsuję ideę utworzenia Narodowego Centrum Sportów Lodowych, które odpowiadałoby na tę potrzebę hokeja, a przy okazji uzupełniało niedobory infrastrukturalne w innych dyscyplinach. Dziś, jeśli przyjdzie nam się mierzyć z najlepszymi drużynami z elity nie pozostanie mi nic innego, jak wynająć halę u naszych sąsiadów Czechów, jak najbliżej granicy – w Trzyńcu czy Ostrawiedodaje prezes PZHL.

Udostępnij
 

Sponsorzy i Partnerzy

Partner Instytucjonalny
Sponsor Polskiego Związku Hokeja na Lodzie
Sponsor Strategiczny Polskiego Związku Hokeja na Lodzie
Sponsor Główny Reprezentacji Polski
Sponsor Tytularny TAURON Hokej Ligi
Partner Tytularny TAURON Ligi Hokeja Kobiet
Sponsor TAURON Ligi Hokeja Kobiet
Oficjalny Partner Polskiego Hokeja
Partner drużyny grającej w EWHL – TAURON Metropolia Silesia
Partner Reprezentacji Polski w Hokeju na lodzie
Sponsor meczów towarzyskich Reprezentacji Polski
Sponsor Wydarzenia - Mecze Reprezentacji Polski w Bytomiu
Gospodarz meczów Reprezentacji Polski w Bytomiu
Gospodarz Wydarzenia Mistrzostwa Świata do lat 18 dywizji 2A
Współorganizator Wydarzenia Mistrzostwa Świata do lat 18 dywizji 2A
Instytucje