Hokejowa reprezentacja Polski awansowała do Elity!

11 miesięcy temu | 05.05.2023, 16:08
Hokejowa reprezentacja Polski awansowała do Elity!


W piątek, 5 maja na zakończenie Mistrzostw Świata Dywizji IA Biało-Czerwoni pokonali Rumunię 6:2. To zwycięstwo oznacza, że bez względu na wynik wieczornego spotkania Włochy – Wielka Brytania, Polacy awansowali do Mistrzostw Świata Elity! W 2024 roku najlepsze hokejowe zespoły globu na czele z Kanadą, Finlandią i Czechami zagrają w Ostrawie i Pradze.


W spotkaniu z Rumunią zabrakło bramkarza Johna Murray'a, który doznał urazu pachwiny. Jego miejsce zajął Maciej Miarka. Początek należał do rywali, którzy prowadzili po pierwszej tercji 1:0, chociaż to Polacy dominowali. Druga odsłona należała już zdecydowanie do naszej drużyny, która była głośno dopingowana przez kibiców. W drugiej tercji strzelili aż cztery gole, nie tracąc żadnego. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:2. Po 21 latach Biało-Czerwoni wracają do Elity! - To niesamowite, że mogłem wystąpić w takim meczu. Zrobiliśmy dobrą robotę – mówił szczęśliwy i wzruszony bramkarz Maciej Miarka. - Trener Robert Kalaber stworzył supergrupę, w której świetnie się czują starsi i młodsi zawodnicy. Można powiedzieć, że kochamy się nawzajem i wspieramy na każdym kroku. Mam nadzieję, że będziemy osiągać kolejne sukcesy – zaznaczał napastnik Alan Łyszczarczyk.


To był fenomenalny turniej w wykonaniu Biało-Czerwonych, którzy byli beniaminkiem w MŚ w Nottingham - w poprzednim roku zespół prowadzony przez Roberta Kalabera awansował na zaplecze Elity, wygrywając wszystkie mecze w Mistrzostwach Świata Dywizji IB w Tychach.


W Nottingham marsz do triumfu podopieczni Kalabera rozpoczęli od wygranej z Litwą 7:0, w kolejnym starciu minimalnie przegrali z Wielką Brytanią 4:5 po dogrywce, następnie ograli Włochów 4:2, Koreę Południową 7:0 oraz Rumunię 6:2.


Nasz zespół zdobył 13 punktów i bez względu na wynik wieczornego starcia Włochy – Wielka Brytania, awansuje do Elity, bo do grona najlepszych drużyn świata dostaną się dwa zespoły. Polacy uplasują się na pierwszym lub drugim miejscu. Wielka Brytania ma obecnie 11 punktów, a Włochy 9 pkt.


Głównym Partnerem Reprezentacji Polski w Hokeju na Lodzie jest Orlen, a Partnerem Petralana.POLSKA - RUMUNIA 6:2 (0:1, 4:0, 2:1)

Pasiut 22, Jeziorski 29, Fraszko 38, Łyszczarczyk 39, Dziubiński 59, Wałęga 60 - Peter 10, Gajdo 55

POLSKA: Miarka (59 Zabolotny) - Kruczek, Wajda; Wronka, Pasiut, Fraszko - Kolusz, Ciura; Jeziorski, Dziubiński, Łyszczarczyk - Dronia, Kostek; Zygmunt, Wałęga, Paś - Górny, Jaśkiewicz; Michalski, Starzyński, Galant. Trener: Robert Kalaber.

RUMUNIA: Toke (Polc) - Gecse, Sallo; Zoltan Molnar, Zsombor Molnar,  Gajdo - Borysenko, Bors; Kovacs, Constantin, Peter - Rasulov, Yemelianenko; Teamriuc, Filip, Fodor - Farkas, Creanga; Casaneanu. Trener: Julius Penzes.IIHF 2023 Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IA
29 kwietnia – 5 maja, 2023
Nottingham, Wielka Brytania


Wyniki i Terminarz Turnieju

29 kwietnia, sobota

Polska – Litwa 7:0
Rumunia – Włochy 2:6
Korea Południowa – Wielka Brytania 0:4

30 kwietnia, niedziela

Litwa – Rumunia 2:3
Wielka Brytania – Polska 5:4 po dogrywce
Włochy – Korea Południowa 6:1

2 maja, wtorek

Rumunia – Korea Południowa 2:5
Włochy – Polska 2:4
Wielka Brytania – Litwa 3:0

3 maja, środa

Korea Południowa – Polska 0:7
Litwa – Włochy 4:6
Wielka Brytania – Rumunia 7:0

5 maja, piątek

Polska – Rumunia 6:2
Litwa – Korea Południowa, godz. 17:00
Włochy – Wielka Brytania, godz. 20:30, Transmisja TVP Sport

Udostępnij
 

Sponsorzy i Partnerzy

Partner Instytucjonalny
Sponsor Polskiego Związku Hokeja na Lodzie
Sponsor Strategiczny Polskiego Związku Hokeja na Lodzie
Sponsor Główny Reprezentacji Polski
Sponsor Tytularny TAURON Hokej Ligi
Partner Tytularny TAURON Ligi Hokeja Kobiet
Sponsor TAURON Ligi Hokeja Kobiet
Oficjalny Partner Polskiego Hokeja
Partner drużyny grającej w EWHL – TAURON Metropolia Silesia
Partner Reprezentacji Polski w Hokeju na lodzie
Sponsor meczów towarzyskich Reprezentacji Polski
Sponsor Wydarzenia - Mecze Reprezentacji Polski w Bytomiu
Gospodarz meczów Reprezentacji Polski w Bytomiu
Gospodarz Wydarzenia Mistrzostwa Świata do lat 18 dywizji 2A
Współorganizator Wydarzenia Mistrzostwa Świata do lat 18 dywizji 2A
Instytucje