PZHL postawił na naukę najmłodszych hokeistów u obecnych mistrzów świata

1 tydzień temu | 10.06.2024, 09:21
PZHL postawił na naukę najmłodszych hokeistów u obecnych mistrzów świata

Od dziesięciu lat u naszych południowych sąsiadów grają drużyny żaków, a od ponad pięciu w czeskiej lidze młodzika występuje SMS PZHL Katowice. Tak Polski Związek Hokeja na Lodzie kształci przyszłych zawodników seniorskiej reprezentacji – u obecnych mistrzów świata.

W czeskiej lidze dorostu, czyli młodzika, hokeiści SMS PZHL Katowice grają na zapleczu ekstraligi. W poprzednim sezonie SMS zajął 6. miejsce, tracąc zaledwie sześć punktów do 3. pozycji. W 36 meczach polski team wywalczył 48 punktów, grając wszystkie spotkania na wyjeździe na czeskich lodowiskach. Polacy rywalizowali m.in. z zespołami z Brna, Pragi, Pilzna oraz Karlowych War. 

Szybkie tempo i duża presja 

W nowym sezonie, który rozpocznie się we wrześniu tego roku, w czeskiej lidze młodzika SMS będzie miał drużynę złożoną z zawodników urodzonych w 2008 i 2009 roku. – Dla naszego zespołu i polskiego hokeja gra u naszych południowych sąsiadów to same plusy. W lidze dorostu drużyny grają w szybkim tempie, agresywnie, wywierają presję na przeciwniku już w jego tercji obronnej. Zmuszają naszych hokeistów do szybkiej gry, szybkiej jazdy na łyżwach i błyskawicznego podejmowania decyzji. W tych rozgrywkach nie można przytrzymywać krążka, pozwolić sobie na przestoje w grze. Dzięki temu, że regularnie rywalizujemy z czeskimi drużynami, nasi hokeiści podnoszą swoje umiejętności zaznacza Artur Ślusarczyk, dyrektor SMS PZHL w Katowicach, były reprezentant kraju.

Blisko 120 meczów w Czechach

Od dziesięciu lat, z dwuletnią przerwą podczas pandemii, drużyny Metropolii Silesia występują w rozgrywkach hokejowych w Czechach organizowanych przez okręg morawsko-śląski. W sezonie 2023/24 zespoły rywalizowały w czterech kategoriach wiekowych. Drużyna Żaka Starszego A (rocznik 2010) w pierwszym etapie rozgrywek uplasowała się na 4. miejscu, a w drugim zajęła 1. pozycję; Zespół Żaka Starszego B (rocznik 2011) pierwszy etap zakończył na 7. pozycji, a drugi na 5.; Żak Młodszy A (rocznik 2012) w pierwszym etapie był na 6. miejscu, a w drugim na 3.; Żak Młodszy B (rocznik 2013) zajął 13. miejsce (rozgrywana była runda bez podziału na grupy). Polskie zespoły rywalizowały m.in. z HC Ocelari Trinec, HC Frydek-Mistek, HC Vitkovice Ridera oraz HC AZ Havirov. W sezonie 2023/24 zespoły Metropolii Silesia rozegrały 118 meczów we wszystkich kategoriach wiekowych, w tym 50 spotkań wygrały, a 7 zremisowały. W przyszłym sezonie na czeskich lodowiskach także wystąpią drużyny Metropolii Silesia w czterech kategoriach wiekowych (roczniki od 2011 do 2014). 

Praca, która da efekty

  • Po zakończonych mistrzostwach świata elity wielu kibiców pytało o to, co zrobimy, aby przyszłe pokolenia hokeistów nie tylko walczyły o awans do elity, ale by się w niej zadomowiły. To już się dzieje od dekady i za chwilę zaczniemy dostrzegać efekty współpracy z aktualnymi mistrzami światazapewnia Adam Fras, wiceprezes PZHL.Udostępnij
 

Sponsorzy i Partnerzy

Partner Instytucjonalny
Sponsor Polskiego Związku Hokeja na Lodzie
Sponsor Strategiczny Polskiego Związku Hokeja na Lodzie
Sponsor Główny Reprezentacji Polski
Sponsor Tytularny TAURON Hokej Ligi
Partner Tytularny TAURON Ligi Hokeja Kobiet
Sponsor TAURON Ligi Hokeja Kobiet
Oficjalny Partner Polskiego Hokeja
Partner drużyny grającej w EWHL – TAURON Metropolia Silesia
Partner Reprezentacji Polski w Hokeju na lodzie
Instytucje
Partnerzy Medialni