< powrót

Ile trwa mecz hokeja na lodzie? Poznaj zasady gry

1 rok temu | 20.09.2022, 17:49 Ile trwa mecz hokeja na lodzie? Poznaj zasady gry

Zastanawiasz się ile trwa mecz hokeja, ilu jest zawodników i za co można dostać karę? Poznaj zasady gry i dowiedz się więcej na temat hokeja na lodzie!

Ile trwa mecz hokeja?

Mecze hokejowe na lodzie spopularyzowane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest to również dyscyplina olimpijska od 1920 roku, co świadczy o tym, jak ten sport pnie się stopniowo w górę. Zanim zasady gry zostały ujednolicone, musiały przejść kilkukrotną weryfikację. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Zastanawiasz się ile trwa mecz hokeja, jakie są dozwolone zagrania i ilu zawodników może znajdować się na boisku w trakcie odgwizdanego faulu? Przeczytaj nasz artykuł!

Historia gry w hokeja na lodzie

Początki hokeja na lodzie sięgają aż XV wieku naszej ery. Dyscyplina ta została zapoczątkowana w Anglii bądź Francji. Mimo tego po raz pierwszy sport ten nie odegrał roli na boisku, a w przestrzeni kulturalnej. Mowa o malarstwie niderlandzkim, jak na przykład na obrazie Pietera Bruegla o nazwie ,,Myśliwi na śniegu" z 1565 roku. Na jego dalszym planie można dostrzec ludzi, którzy korzystają z zakrzywionych kijów. Pojawiał się także na namalowanym ołtarzu świętego Kryspiana i Kryspiniana. Co istotne, użycie słowa ,,hokej" w odniesieniu do gier rozgrywanych na tafli lodu trafiło do obiegu dopiero w 1785 roku. Do 1527 roku wykorzystywano bowiem zamarznięte stawy. Mimo tego, etymologia tego terminu nie jest do końca znana. Możliwe, że pochodzi od francuskiego słowa hoquet, co dosłownie oznacza pasterski bądź zgięty kij.

Pierwsze rozgrywki nowoczesnej gry miały miejsce w Ameryce Północnej, a dokładnie w Kanadzie. Hokej został tam wymyślony w 1855 roku w Ontario przez stacjonujących tam angielskich żołnierzy. Podczas długich zim, które uniemożliwiały im uprawianie innych sportów zimowych wojskowi odkryli dzięki temu nową rozrywkę. Pierwszy turniej hokejowy odbył się 3 marca 1875 roku w kanadyjskim Montrealu na hali Victoria Skating Rink. Spotkanie zostało rozegrane pomiędzy dwiema drużynami, które składały się z dziewięciu zawodników. Kapitanem jednej z drużyn i jednocześnie organizatorem całego spotkania był James Creighton. Zawodnicy grali wtedy drewnianym krążkiem, a poruszali się za pomocą łyżew. Do przemieszczania krążka służyły im specjalne hokejki. Cały mecz trwał 60 minut. Obecnie w polskiej lidze oraz zagranicznej, jak na przykład NHL mecze działają na podobnych zasadach.

Zasady gry w hokeja na lodzie

Aby lepiej poznać istotę gry w hokeja na lodzie, trzeba najpierw poznać jego zasady. W skład każdego zespołu wchodzi bramkarz oraz pięciu graczy w polu. Są to dwaj obrońcy i trzej napastnicy: lewoskrzydłowy, środkowy oraz prawoskrzydłowy. Cała kadra meczowa jest jednak zdecydowanie bardziej liczna, bowiem składa się z 22 zawodników - 20 zawodników przewidzianych jest do gry w polu, a dwaj to bramkarze. Dzięki temu zespoły w trakcie meczu mogą swobodnie dokonywać zmian tak zwanych ,,piątek". Każdy z zawodników, tak jak na początku idei hokeja, wyposażony jest w kij oraz łyżwy. Dochodzą do tego również ochraniacze, które zapobiegają kontuzjom. Do gry służy krążek, który obecnie wykonywany jest z twardego kauczuku. Zawodnicy, trącając kijami starają się go wbić do bramki przeciwnika.

Plac gry stanowi otoczone bandami ochronnymi lodowisko, które podzielone jest na trzy wyznaczone niebieskimi liniami części, nazywają się one tercjami. W dodatku czerwona linia, która przebiega przez środek lodowiska i dzieli je na pół zwana jest neutralną. Do obszaru boiska włączana jest także ławka rezerwowych, która umiejscowiona jest wzdłuż jednej długości lodowiska za bandami, a także ławka kar, którą można zauważyć naprzeciwko, po drugiej stronie lodowiska. Na początku meczu jedna z drużyn wybija krążek z własnej połowy. Każda z drużyn dąży do uzyskania jak największej zdobyczy punktowej.

Drużyna, która wygra spotkanie w czasie regulaminowym otrzymuje 3 punkty, zaś drużyna przegrana pozostaje bez zdobyczy punktowych. W przypadku, gdy mecz zakończy się remisem następuje dogrywka bez ponownego przygotowania lodu. Czas gry wynosi wtedy z reguły 5 minut, jednak możliwe są odstępstwa w postaci 10 bądź 20 minut. W czasie dogrywki na tafli może przebywać pięciu zawodników danej drużyny - bramkarz oraz czterech graczy z pola, a zatem mniejsza liczba niż w czasie regulaminowym. Zdobycie gola w dogrywce automatycznie kończy spotkanie, a zespół zwycięski otrzymuje 2 punkty. Przegrany kończy z 1 punktem na koncie.

Jak wyglądają kary podczas meczu hokejowego?

Hokej jest grą, w której wiele zagrań jest dozwolonych. Zawodnicy powinni zagrywać krążek kijem, lecz nie jest to jedyny dopuszczalny przez sędziego sposób. Mogą to też bowiem uczynić łyżwą czy ręką. Ograniczenia obowiązują przy zagraniu krążka za pomocą dłoni do partnera z drużyny oraz przy zagraniu kijem podniesionym powyżej ramion. W tych dwóch przypadkach gra jest przerywana. Gdy jeden z zawodników popełni inne wykroczenie, sędzia podnosi rękę i nie przerywa rozgrywki. Jest to pewien przywilej korzyści dla poszkodowanych. Oznacza to, że w chwili, gdy faulująca drużyna dotknie krążka, gra zostanie przerwana. Do tego momentu poszkodowani mogą atakować bez obawy utraty bramki. Z tego powodu bramkarz drużyny poszkodowanej może w tym momencie zjechać do swojego boksu, a w jego miejsce może wejść dodatkowy zawodnik z drużyny, tworząc przez to liczebniejszą formację.

W przypadku spalonego, który występuje, gdy zawodnik znajdzie się w tercji obronnej przeciwnika, zanim zostanie wbity tam krążek przez jego drużynę, gra wraca do tercji neutralnej. Obecnie stosuje się tak zwany ,,tag-up offside", czyli odłożony spalony. Oznacza to, że gracz znajdujący się na takiej pozycji może z niej uciec, czyli wycofać się do tercji środkowej, a następnie ponownie wjechać do strefy obronnej rywala. Tylko w ten sposób gra nie zostaje przerwana przez sędziego.

W momencie, gdy drużyna faulująca przejmuje krążek, sędzia przerywa grę, a zawodnik otrzymuje karę. Musi on udać się na ławkę kar, a jego drużyna jest zmuszona grać w liczebnym osłabieniu przez określony czas. Kary mogą być mniejsze, do 2 minut, większe, do 5 minut, a także indywidualne. Wtedy czas wynosi nawet 10 minut. Najbardziej obciążającą jest jednak kara meczu. Zawodnik zostaje wykluczony z gry w całym spotkaniu. Wówczas drużyna doznaje osłabienia jedynie karą 5 minut. W dodatku mogą się one łączyć.

Z kolei rzut karny jest podyktowany za faul na zawodniku, przed którym w momencie ataku znajduje się już tylko bramkarz przeciwnika. Wówczas pozostali gracze są zmuszeni zjechać z lodowiska, a na tafli pozostaje tylko bramkarz drużyny faulującej, zawodnik i krążek, który umieszczony jest na środku boiska. Zawodnik może w dowolny sposób przejąć krążek, najechać na bramkę i oddać strzał. Nie może jednak się z nim cofać ani go zgubić.

Ile trwa mecz hokeja na lodzie?

Mecz składa się z trzech części, tak zwanych tercji, 20 minut trwa każda z nich. Czas to nadal 60 minut i liczony jest według czystej gry. Jest zatem zatrzymywany, gdy wystąpi przerwa w grze zarządzona przez sędziego. Może być ona spowodowana faulem bądź wykluczeniem zawodnika. Często zdarza się, że podczas meczu dochodzi do przepychanek między zawodnikami, co również wliczane jest w czas przerwy. Pomiędzy tercjami są przewidziane piętnastominutowe przerwy, w których zawodnicy schodzą do szatni.

Jeśli szukasz sprzętu lub akcesoriów do gry w hokeja na lodzie, zajrzyj na stronę sklepu sportowego Decathlon. Znajdziesz tam duży wybór łyżew hokejowych, kijów do hokeja, ochraniaczy, kasków i innych akcesoriów przydatnych w tej grze.