< powrót

Ochraniacze bramkarza hokejowego - jak wybrać odpowiednie?

1 rok temu | 20.09.2022, 17:52 Ochraniacze bramkarza hokejowego - jak wybrać odpowiednie?

Zastanawiasz się jak wybrać ochraniacze dla bramkarza hokejowego? Dowiedz się, jakie akcesoria są niezbędne i na co zwracać uwagę przy zakupie!

Ochraniacze bramkarza hokejowego - jak wybrać odpowiednie?


Hokej na lodzie jest dyscypliną, która jest niezwykle popularna w Finlandii, Szwecji oraz Kanadzie. Mimo tego również Polska coraz chętniej angażuje się w promowanie tego sportu, zachęcając do jego uprawiania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to dyscyplina drużynowa, którą uprawia się na lodzie. Jej celem jest wbicie przy pomocy kija hokejowego krążka do bramki przeciwnika. Ze względu na wysokie ryzyko upadku bądź kontuzji, hokej na lodzie wymaga stosowania specjalnych łyżew oraz ochraniaczy. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie ochraniacze i inne akcesoria dla bramkarza i zawodników? Podpowiadamy!


Jak wybrać odpowiedni kask hokejowy?


Hokej jest niezwykle kontaktowym sportem, dlatego każde zderzenie się z przeciwnikiem może skutkować upadkiem bądź kontuzją. Z tego powodu dobór odpowiednich ochraniaczy jest konieczny. Szczególnie w przypadku bramkarzy, którzy bardzo często mają styczność z twardym, kauczukowym krążkiem. W tym przypadku jednym z pierwszych niezbędnych elementów powinien być kask hokejowy. To rodzaj ochronnego nakrycia głowy, które używane jest przez graczy zarówno w sporcie amatorskim jak i wykorzystywane przez profesjonalistów.

Kask hokeisty posiada wyściółkę, pasek mocujący pod brodę oraz dodatkową osłonę twarzy. Kaski hokejowe muszą gwarantować zaawansowaną ochronę przed uderzeniami. Dzięki dobrej jakości wnętrze z pianką dodatkowo tłumi wstrząsy. Posiadają one regulację rozmiarów za pomocą paska, a dodatkowo ochraniacz na podbródek, aby cała głowa była kompleksowo chroniona. Z kolei metalowa kratka w kaskach bramkarskich osłania twarz, jednak nie ogranicza widoczności. Mogą być wykonywane z takich materiałów, jak na przykład tworzywo sztuczne, polimer czy metal. Dzięki swoim właściwościom mogą chronić również szyję. Ta kategoria ochraniaczy jest zatem niezwykle uniwersalna.


Ochraniacze na golenie i łokcie - jak znaleźć najlepsze?


Wśród ochraniaczy hokejowych jednym z najważniejszych elementów ochronnych zawodnika stanową ochraniacze na golenie. Chronią bowiem kolana oraz piszczele przed uderzeniami kija, krążka lub przez innego gracza. Optymalna ochrona może być jednak wtedy, kiedy ochraniacze są dopasowane do naszego wzrostu. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, należy zmierzyć odległość od środka rzepki w kolanie do góry buta łyżwy hokejowej, ale nie jego języka, w pozycji siedzącej. Rozmiar nagolenników zawsze podawany jest w calach, lecz różni się w zależności od producenta.

Gracze nie mogą także zapominać o ochraniaczach na łokcie. Są one zaprojektowane tak, by chronić przed siniakami bądź złamaniem kości, gdy upadniemy lub zostaniemy uderzeni kijem. Nie tylko osłaniają nasze łokcie, ale także rękę nad i pod nim. Odpowiedni rozmiar możemy znaleźć mając na sobie ochraniacz na ramiona oraz rękawice. Zmierzmy odległość pomiędzy dolną krawędzią ochraniacza na barki i rękawicami. Jest to niezwykle istotne, żeby ochraniacz na łokieć był odpowiedniej długości. Jeśli będzie zbyt długi, nie ułoży się dobrze z rękawicą. Z kolei w przypadku zbyt krótkiego modelu, ręka pomiędzy nałokietnikiem a rękawicą będzie odkryta, co może sprzyjać pojawianiu się kontuzji bądź siniaków. Bardzo dobrze jest je dobierać tak samo jak naramienniki. Łączą się one bowiem niemal w jedną całość, tworząc barierę nie do pokonania.


Wybór rękawic hokejowych - jak to zrobić odpowiednio?


Przy wyborze rękawic hokejowych musimy skupić się głównie na odpowiednim rozmiarze. Rękawice podzielone są na warianty dziecięce, juniorskie oraz seniorskie. Oznaczane są numerami 8-15, które oznaczają długość od stawu łokciowego do nasady najdłuższego palca. Niezwykle ważne jest, aby znaleźć odpowiedni rozmiar, ponieważ szwy zbyt małych modeli mogą uciskać, a za duże będą się przesuwać, co utrudni prowadzenie normalnej rozgrywki. Kolejnym aspektem, na który należy zwracać uwagę jest dłonica rękawic. Przyglądając się wybranemu wariantowi można zauważyć, czy jest ona wykonana z materiału gorszej jakości, czy z lepszej struktury ze wzmocnieniem zapobiegającym otarciom rąk. W przypadku zwykłego materiału dłoń jest zazwyczaj beżowa bądź biała. Z czasem może zrobić się nieco twardsza, a co za tym idzie - mniej czuła. Dłonica z lepszej gatunkowo skóry jest ciemniejsza i posiada wzmocnienie, które zwiększa jej odporność na otarcia. Przez dłuższy czas pozostaje również miękka.


Ochraniacze na kolana i nogi - jak dobrać odpowiednie?


Hokeiści muszą także uważać na swoje nogi, ponieważ to one dostają największą liczbę ciosów krążkiem czy kijami. Ochraniacze na kolana i nogi zabezpieczają je również przed konsekwencjami upadków na twardą jak kamień powierzchnię lodowiska. Niezależnie od tego, czy uprawiamy hokej amatorsko czy profesjonalnie, nakolanniki zawsze ochronią nas przed poważniejszymi kontuzjami. Aby dobrać ich właściwy rozmiar, zmierzmy obwód kolana zgodnie z instrukcją znajdującą się w tabeli rozmiarów przy każdym produkcie. Ochraniacza na kolana powinny być precyzyjnie dopasowane. Wiele modeli posiada regulowane paski na rzep, które pozwalają na ich poluzowanie lub zaciśnięcie. Na rynku występuje wiele firm, takich jak CCM Pro, Bauer czy Hockey Shop. W ich asortymencie można znaleźć różnego rodzaju ochraniacze do hokeja, które są wykonane z najwyższej jakości materiałów i wykorzystane przez większość zawodników.


Odzież hokejowa - w co warto się zaopatrzyć?


Strój hokejowy to nie tylko ochraniacze. Bardzo ważne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiedni strój do gry. Na tafli lodu jest zimno, dlatego długie spodnie i bluza będą podstawowymi elementami ubioru. Do tego konieczna jest także dobra bielizna termiczna, która będzie zabezpieczać zawodnika przed nadmierną utratą ciepła. Warto wybierać modele wykonane z miękkiej bawełny bądź mniej przewiewnego materiału. Będą one bowiem dawać lepsze zabezpieczenie przed chłodem. Kolejnym istotnym elementem wyposażenia hokeisty są łyżwy. Najczęściej gracze wybierają popularne hokejówki. Umożliwiają one wykonywanie szybkich skrętów i mają zapewnić jak największą stabilność. Płozy łyżew do hokeja są stosunkowo wąskie i krótkie, natomiast cholewka dosyć szeroka. Hokejówki to dobry wybór dla początkujących