< powrót

Najbardziej utytułowane drużyny w historii PHL

11 miesięcy temu | 14.06.2023, 12:49 Najbardziej utytułowane drużyny w historii PHL

Hokej nie jest najbardziej znaną dyscypliną sportową w naszym kraju. Mimo to istnieje spora rzesza fanów w Polsce, która śledzi z zaciekawieniem rozgrywki ligowe w hokeju na lodzie. Z racji większej popularności innych dyscyplin sportowych w naszym kraju oraz braku odpowiedniej infrastruktury w polskiej lidze hokeja mamy kilka zespołów, które przodują nad resztą stawki.

PHL - Polska Liga Hokeja. Historia ligi

By poznać początki naszej ligi hokeja na lodzie, a co za tym idzie również największe zespoły, musimy cofnąć się w czasie do roku 1927. Mile wspominać może go zespół AZS Warszawa, który jako pierwszy zdobył tytuł mistrza Polski i robił to nieprzerwanie do sezonu 1931. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się w Warszawie i licznych sukcesów właśnie drużyn ze stolicy.

Ciekawostką jest to, że tytuł zdobyły także trzy drużyny z Lwowa. Była to Lechia, Pogoń oraz Czarni Lwów. W czasach międzywojenny w Polsce nie istniała żadna profesjonalna liga hokeja dlatego drużyny hokejowe rozgrywały swoje mecz na innych zasadach niż ma to miejsce obecnie. Pierwotnie zamiast Ekstraklasy czy pierwszej ligi hokeja, rozgrywano Mistrzostwa Polski. Drużyny rywalizowały w tzn. "okręgach" czyli zespoły zlokalizowane blisko siebie (najczęściej drużyny były z dwóch lub trzech sąsiadujących ze sobą województw) grały ze sobą, a następnie z każdego okręgu wyłoniono najlepsze z nich i to one finalnie grały w rundzie finałowej.

Ciekawy zamysł związany był z rolą gospodarza takiego turnieju finałowego, ponieważ rozgrywano go na stadionie jednego z nich. Tym samym turniej finałowy co roku był rozgrywany w innej lokalizacji co tylko propagowało wzrost popularności tej dyscypliny wśród Polaków. Długo zbierano się jednak w Polsce do utworzenia prawdziwej ligi hokeja w naszym kraju. Odwlekanie tego procesu zostało i tak przerwane w 1939 roku przez wybuch wojny.

Dopiero po wojnie w 1955 roku utworzono rozgrywki hokeja pierwszegooraz drugiego poziomu rozgrywkowego. Od tego sezonu zlicza się formalnych mistrzów Polski w hokeju ma lodzie. Rozgrywki te pod nazwą Ekstraliga funkcjonowały w naszym kraju aż do sezonu w 2012 roku. Od sezonu kończącego się w 2000 roku nazwę tę zmieniono na Polską Ligę Hokejową. Natomiast nie był to koniec zmian organizacyjnych związanych z naszą najwyższą ligą hokejową w kraju. Trzeba wiedzieć, że 8. maja 2013 roku Polski Związek Hokeja na Lodzie mocą umowy przekazał całą organizację oraz zarządzanie całą ligą podmiotowi zwanemu Polska Hokej Liga.

Rozgrywki Polskiej Hokej Ligi oraz zakłady bukmacherskie na hokeja znajdziecie w bogatej ofercie BETFAN.

Mistrzowie Polski w hokeju na lodzie

Zacznijmy od początku! Pierwsze trofeum za tytuł najlepszej drużyny sportowej w hokeju na lodzie wręczono Legii Warszawa. Wojskowi zresztą w latach 50 ubiegłego wieku byli zespołem, który zdominował tę dyscyplinę w kraju.

Liczne trofea mistrzowskie w tych latach pozwoliły klubowi z Warszawy stać się od samego początku rozgrywek ligowych jedną z najlepszych zespołów w historii polskiego hokeja na lodzie. W latach 60 ubiegłego wieku tytuł ten trafiał w ręce takich klubów jak: Górnik Katowice, Legia Warszawa, Podhale Nowy Targ oraz GKS Katowice. Tu warto nadmienić, że mistrzostwo z 1965 roku dla GKS Katowice to tak naprawdę tytuł dla Górnika Katowice, który jedynie zmienił nazwę klubu. Oba te kluby czyli hokeiści Legi Warszawa oraz GKS Katowice w tamtym czasie nie opuszczali podium.

Mistrzostwo trafiało z rąk do rąk czyniąc z ligi bardzo atrakcyjne rozgrywki gdzie nie ma jednego wyraźnego lidera, ale kilka solidnych zespołów. Jednak da się w historii naszej najwyższej ligi hokeja wyróżnić kilka topowych zespołów i obok wspomnianych wyżej do listy dopisać musimy Podhale Nowy Targ. Podhale swój pierwszy tytuł mistrza Polski zdobyło w 1966 roku.

Wcześniej, bo od pierwszego sezonu w 1956 roku do premierowego tytułu w 1966 roku, Podhale stawało na podium sześciokrotnie. Raz będąc wicemistrzem i pięciokrotnie stawało na najniższym stopniu podium. Ich czas miał dopiero nadejść. Pierwsze mistrzostwo kraju otworzyło przed klubem z Małopolski wiele możliwości, ale przede wszystkim otworzyło ogromne ambicje jakie były pokładane w hokeistach tego klubu. W następnych latach Podhale Nowy Targ dalej okupowało podium, by w roku 1971 dokonać czegoś, czego nie spodziewał się w Polsce nikt.

Podhale Nowy Targ od sezonu 1970/1971 do sezonu 1978/1979 nie oddało tytułu mistrza Polski. Do dziś nikt nie powtórzył osiągnięcia jakim było zdobycie mistrzostwa kraju dziewięciokrotnie. W historii PLH tylko jeden zespół zbliżył się do osiągnięcia drużyny z Nowego Targu. I było nim .. Podhale Nowy Targ.

Od sezonu 1992/1993 do sezonu 1996/1997 tytuł mistrza kraju ponownie trafiał nieustannie w ręce hokeistów z Nowego Targu. Natomiast wielką dominację z sezonów 1971-1979 zdołało przerwać Zagłębie Sosnowiec. Klub z Sosnowca tak bardzo polubił się z tytułem mistrza kraju, że oddał je dopiero po zdobyciu czterech mistrzostw. Również Polonia Bytom zdołała triumfować cztery razy z rzędu w latach 1988-1991.

Najnowsza historia PHL oraz najbardziej utytułowane zespoły

Dzięki przejęciu rozgrywek z rąk PZHL do rąk Polskiej Ligi Hokeja, cała otoczka wokół rozgrywek zmieniła się na plus. Profesjonalne zarządzanie rozgrywkami zaczęło stopniowo przynosić efekty tam gdzie wszyscy kibice liczą czyli w rozgrywkach europejskich. Od sezonu, w którym dokonano przejęcia ligi z rąk do rąk, zespoły rywalizowały na arenach europejskich rozgrywek w każdym sezonie z większymi oraz mniejszymi sukcesami. W sezonie 2022 w hokejowej Lidze Mistrzów zagrały dwa polskie zespoły: GKS Katowice oraz COMARCH Cracovia.

Coraz lepsze opakowanie ligi oraz coraz większe sukcesy na arenie międzynarodowej powodują,że hokej w Polsce zyskuje na popularności szczególnie na południu Polski. Obecnie w PHL występuje 9 zespołów. Podsumowując, najwięcej tytułów mistrza Polski zdobyło Podhale Nowy Targ - ma ich aż 19, drugie miejsce przypada Legii Warszawa, która poszczycić się może 13 tytułami. Na ostatnim miejscu podium jest Cracovia z 12 tytułami. Niegdyś Prezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie - René Fasel powiedział, że "Podhale jest dla polskiego hokeja tym, co CSKA Moskwa dla rosyjskiego czy Montreal Canadiens dla hokeja kanadyjskiego".