Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni kij do hokeja na lodzie. Sprawdź, o czym należy pamiętać i które kwestie są istotne w trakcie zakupu kija hokejowego!
Hokej na lodzie nie należy co prawda do sportów najpopularniejszych w Polsce, ale liczba jego miłośników z roku na rok rośnie. Być może dlatego, że w obecnych czasach więcej jest ogólnodostępnych lodowisk miejskich i wiejskich. Albo dlatego, że w dobie internetu każdy może obejrzeć dokonania najlepszych na świecie hokeistów z ligi NHL i zapragnąć wejść do świata tej niezwykle emocjonującej dyscypliny sportowej. A może dlatego, że w szkołach podstawowych na zajęciach wychowania fizycznego, wielu nauczycieli organizuje mecze unihokeja, który jest wspaniałym wstępem do hokeja na lodzie. Tak czy inaczej, hokejowych entuzjastów nie brakuje, dlatego w dobrych sklepach sportowych można obecnie znaleźć wszystkie elementy wyposażenia hokeisty. Jednym z nich jest oczywiście kijek hokejowy. Jeśli planujesz zakup tego sprzętu sportowego, ale nie wiesz jak dobrać kij hokejowy do swoich potrzeb, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
W dobrych sklepach sportowych znaleźć można wiele różnych kijków hokejowych. Skąd wiedzieć, który będzie najlepszy dla danej osoby? Jak dobrać kij hokejowy do potrzeb indywidualnych zawodnika? O tym dowiesz się czytając dalszą część poradnika. W tej skupimy się na ogólnych wskazówkach, które pomogą w podjęciu prawidłowej decyzji. Przede wszystkim musimy wspomnieć, że sprzęt ten dobiera się między innymi do stopnia zaawansowania gracza, do jego wzrostu, wagi oraz pozycji na lodowisku. Warto jednak zaznaczyć, że wiele parametrów kijka zależy od osobistych upodobań zawodnika. Wybierając sprzęt dla siebie, należy więc dostosować parametry tego artykułu sportowego nie tylko do uniwersalnych wytycznych, ale również do własnych preferencji.
Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w grze, zastanawiasz się zapewne, który kijek wybrać - lewy czy prawy. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Wystarczy, że sprawdzisz, jak zazwyczaj trzymasz mop, miotłę lub inne tego rodzaju akcesorium. Jeśli lewą rękę trzymasz na górze a prawą na dole, powinieneś wybrać kij prawy. Jeżeli natomiast Twoja prawa ręka znajduje się wyżej niż lewa, oznacza to, że Twój wybór powinien paść na egzemplarz prawy. Dlaczego ten sposób jest najbardziej wymierny? Ponieważ pomaga wskazać, która z Twoich rąk jest silniejsza. Zazwyczaj osoby leworęczne grają prawym kijem a osoby praworęczne lewym. Zasada ta nie sprawdza się jednak za każdym razem, dlatego warto wypróbować pierwszy z opisanych sposobów.
W kwestii materiału kijki dzielą się na dwa rodzaje. Możemy bowiem wybierać spośród kijów kompozytowych oraz drewnianych. Modele kompozytowe są stosunkowo lekkie i bardzo wytrzymałe. Ich elastyczność pozwala na lepszą kontrolę nad krążkiem i sprawniejsze operowanie sprzętem nawet w przypadku nieco słabszych mięśni ramion. Kije drewniane natomiast cechują się wyższą wagą i większą twardością. Aby manewrować nimi bardziej precyzyjnie, należy wykazać się większą siłą ramion i większym doświadczeniem. Egzemplarze wykonane z kompozytu polecana są bowiem zazwyczaj osobom początkującym, natomiast drewniane osobom zaawansowanym. Przy wyższym stopniu zaawansowania sztywniejszy kijek drewniany pozwala na lepsze wyczucie krążka, co przekłada się na celność.
Aby wybrać odpowiedni kij, nie można zapomnieć o dopasowaniu do swoich wymagań jego długości. W dużej mierze wysokość kija powinno się dopasowywać nie tylko do wzrostu użytkownika, ale również do jego pozycji na boisku, jednak zaczynając przygodę z hokejem, można postawić na uniwersalny sposób. Aby rozpocząć zdejmowanie pomiaru, należy założyć na nogi łyżwy do gry w hokeja i trzymać kij w dłoniach. Następnie trzeba przyciągnąć sprzęt do siebie i sprawdzić, na jakiej wysokości znajduje się trzonek kija. Prawidłowa długość to taka, która oscyluje w okolicach podbródka. Po zdjęciu łyżew, koniec kija powinien sięgać nosa. Jak wspomnieliśmy wyżej, przy wyborze kija należy kierować się nie tylko wzrostem użytkownika, ale również jego pozycją na lodzie. Zawodnicy z ataku wybierają zazwyczaj krótszy kij, ci, którzy grają w obronie a także osoby stojące na bramce, stawiają najczęściej na dłuższe kije. Długi kij pozwala bowiem na dalsze i silniejsze strzały, krótszy natomiast na sprawniejsze utrzymywanie krążka przy sobie.
Twardość kija zgodnie z międzynarodowym nazewnictwem określana jest terminem flex. Oznacza on nic innego jak poziom elastyczności kija hokejowego. Poziom flexu wskazuje nam, ile funtów siły jest potrzebne do tego, by wygiąć kijek o jeden cal. Im twardszy jest kijek, tym wyższy jest jego flex. Parametr ten wpływa bezpośrednio na prędkość strzału, zgodnie z zasadami praw fizyki. Aby dobrać flex kija, warto zajrzeć do tabeli producenta. Właściwy flex to taki, który dopasowany jest bowiem do wieku gracza oraz jego wzrostu, wagi oraz długości kijka. Zawodnikom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, zaleca się używanie kijków z mniejszym flexem. Na pierwszy kij warto wybrać model o flexie o wartości około 85. Początkującym graczom ułatwi to naukę oddawania strzałów. Niska sztywność kija pozwala bowiem na grę techniczną, nie zaś typowo siłową. Poleca się je więc graczom atakującym. W przypadku obrońców lepiej sprawdzą się modele mniej elastyczne. Zapewniają one bowiem mocniejsze strzały, ale są trudniejsze w obsłudze.
Każdy kijek posiada swój punkt zagięcia, tak zwany kick-point. Jest to miejsce najbardziej elastyczne w całym sprzęcie. Podczas podejmowania decyzji na temat zakupu kija nie można zapomnieć o tym parametrze. Do wyboru mamy trzy rodzaje zagięć: low kick-point, mid kick-point i high kick-point. Jeśli preferujesz strzały szybkie i uderzenia z nadgarstka, postaw na zagięcie kija typu low, czyli takiego, który znajduje się blisko łopatki. Jeżeli zależy Ci na strzałach mocnych, o większym zasięgu, wybierz model mid. Jeśli natomiast liczysz na uderzenia typu slap (twarde), to Twoim wyborem powinien być model o zagięciu high.
Jak już wspominaliśmy, do wyboru mamy kijki wykonane z drewna lub z kompozytu. Łopatki natomiast mogą być zrobione albo z drewna albo z włókna węglowego. Istnieją również egzemplarze hybrydowe, będące połączeniem obu materiałów. Jak wiadomo, włókno węglowe jest znacznie lżejsze od drewna, co warto wziąć pod uwagę wybierając kij dla siebie. Poza materiałem wykonania, łopatka może posiadać również różny kształt, masę, stopnień krzywizny i jej głębokość a także wspomniane w poprzednim akapicie zagięcie. Odpowiednią krzywiznę nasz poradnik pomoże Ci wybrać nieco później. Teraz skupimy się na pozostałych parametrach tej strony kija. Do najważniejszych z nich należy głębokość zakrzywienia. Może być ono lekkie, średnie i duże. Jeśli zależy Ci na najwyższym stopniu kontroli krążka i możesz przymknąć oko na nieco niższą skuteczność uderzeń, możesz używać kija o głębokim zakrzywieniu. Jeżeli stawiasz na dobrą kontrolę, wybierz model o średnim zakrzywieniu. Natomiast, gdy Twoim celem jest oddawanie uderzeń celnych, przy lekkim obniżeniu kontroli nad krążkiem, możesz postawić na egzemplarz o zakrzywieniu lekkim.
Poza stopniem zakrzywienia, warto jeszcze przyjrzeć się krzywiźnie samej łopatki, znanej jako curve type. W przypadku kijów hokejowych istnieją trzy rodzaje krzywizny: heel - piętka, mid - środek oraz toe - czubek. Swoją nazwę zawdzięczają one miejscu, w którym występuje punkt początkowy krzywizny. Każdy rodzaj dedykowany jest innym pozycjom na boisku oraz konkretnym stylom jazdy i uderzania. Osobom początkującym polecamy wybór modelu mid. Jest zdecydowanie najbardziej uniwersalne i sprawdza się zarówno podczas podań i strzelania, jak i podczas backhandu i ogólnego kontrolowania krążka.
W temacie trzonka nie ma aż tak wielkiego wyboru. Tutaj należy jedynie zwrócić uwagę na sposób jego wykończenia. Niektóre kije posiadają tak zwany grip, czyli powłokę, której zadaniem jest zwiększenie przyczepności dłoni do sprzętu. Grip zapobiega ślizganiu się rąk po trzonku, dzięki czemu łatwiej jest zachować nad nim większą kontrolę. Obserwując swój styl gry, można zauważyć, że podczas manipulowania kijkiem, manewruje się dolną dłonią na jego trzonie. Nieobecność gripu pozwala na szybkie i łatwe przesuwanie dłoni po trzonie. Należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku niezbyt ciasnego chwytu, kijek może ślizgać się w dłoniach, co z kolei może przełożyć się na celność strzału.
Jeśli przeczytałeś cały poradnik, wiesz już na pewno, jak dobrać kij hokejowy najlepszy dla siebie. Musisz bowiem jedynie wziąć pod uwagę opisane przez nas parametry. Poza nimi, warto jeszcze dodać, że jeśli należysz do osób początkujących, nie musisz od razu kupować modelu z najwyższej półki. Zanim znajdziesz najlepszy dla siebie egzemplarz, warto przetestować kilka różnych. W dobrych sklepach sportowych znajdziesz duży wybór kijów hokejowych . Jeśli nie masz pewności, czy udało Ci się wytypować najlepszy dla siebie model, poproś o pomoc doradcę produktowego.